Alma a fájától, avagy Mátyás Gergő és az iskolaválasztás
Egy gyors bemutatkozással kezdeném, Mátyás Gergely (Gergő) vagyok, 8 évig jártam az Újalmába, és most a Városmajori Gimnáziumban üldögélek hétköznaponként. Mondhatni elég friss nekem is ez a nagy felvételi őrület – „jaj, melyik suli lenne a legjobb?”-, mivel tavaly nálunk is ez volt a fő téma, még síelés közben is. Az én legfőbb szempontom az volt az iskolaválasztásnál, hogy milyen a hangulata az iskolának, a gyerekek figyelme ne csak a tanulásra koncentrálódjon, hanem tudjanak kikapcsolódni, feloldódni is, de a tanítás színvonala olyan legyen, hogy akármelyik egyetemre gond nélkül be tudjak kerülni.
Természetesen végignéztem az összes olyan budapesti gimnáziumot, ami a tanulói eredmények alapján szóba jöhet, és valamennyi közül nekem a Városmajori Gimnázium tűnt olyannak, ahol vetekszik a közösségi élet aktívsága a tanítás színvonalával. Egy szóval nem csak a tanulásból áll az életünk. Én a Városmajori matek tagozatára mentem, ezenkívül nálunk az osztály másik fele fizika tagozatos. Mi vagyunk a D osztály, van egy C, ami ének-humán fele-fele, A,B a hat évfolyamos, és az ENY ami spanyol-német, fele-fele nyelvi előkészítős. Nagy érv volt számomra az iskola mellett, hogy a második nyelv választható, ha jól tudom most spanyol, francia,olasz,német a választék.
A legnagyobb változás az volt az Újalmához képest, hogy a teljes létszám kb. 120 főről kb. 720-ra emelkedett és így még gyakran előfordul, hogy a saját évfolyamomról nem ismerek embereket. Ez nagyon jó, mert mindig lehet új emberekkel ismerkedni, hiába jársz együtt velük akár 3 éve egy suliba .
Kicsit visszatérnék a matek tagozatra, mert mi vagyunk az első úgymond „kísérleti” osztály, ahol a heti 6 matek órát (+egy erősen ajánlott matek szakkör) 2 matek tanár tartja. 3-3 órát tartanak, és teljesen külön témát tanítanak. Gyakorlatilag mintha 2 féle óra lenne a 3-3 matek óra, bár az osztályzás a jegyek egyesítésével történik. Én nagyon élvezem, hogy nem topogunk egy helyben, hanem haladunk rendesen az anyaggal, sajnos ez a 4-5 matek versenyt is vonzza magával, ami nekünk kötelező volt/lesz.
Nekem nagyon nagy szerencsém van, mert az Újalmában a matek tehetséggondozással együtt sikerült olyan alapot elérni, amire már csak építeni kell, és ez nem mindenkinek van meg sajnos. Ezt mutatja, hogy félévkor csak 2-en lettünk 5-ösök matekból. A másik tantárgy, amin meglepődtem, az a történelem, hogy mennyi minden megmaradt, pedig ez nem tartozott a kedvenc tárgyaim közé. Ezen kívül az angol, annak is a nyelvtan része, amivel nem igen van gondom. Sajnos a szavakat mindig is lusta voltam megtanulni, így azokban van hova fejlődni. Infóból jövő év elején érettségire készülök, tehát abból sincs sok gondom az órákon, de legalább jut idő az angol szavak tanulására J. Ha megkérdeznének mi az a tárgy amiből nem érzem magam biztos alapokkal, akkor arra egyértelműen a földrajzot válaszolnám. Sajnos ez a téma annyira nem az én érdeklődési körömbe tartozik, nem sok motivációt éreztem ennek elsajátítása érdekében, habár sokan próbáltak ösztönözni. Azt nem hiszem, hogy a földrajz lesz a legkedvesebb tárgyam az életemben, de azért az 5-öst sikerült elérnem félévkor.
Összegezve, szerintem a lehető legjobb választás volt számomra a VMG, nem azt mondom, hogy az ország legjobb iskolája, de a legjobb 10-ben, Budapesten a legjobb 5-ben benne van és itt már kicsi különbség van a tanítás szempontjából az iskolák között, viszont a közösség szempontjából meg nagyon nagy. Nálunk is vannak olyan típusú emberek akár az osztályban is, akik inkább visszahúzódóak, vagy más érdeklődési körük van, mint a többieknek, de ilyen gyerekből is mindig akad legalább 3-4, tehát ők is megtalálják a társaságukat, és annyira el sincsenek zárkózva a többiektől.
A felvételizőknek csakis ajánlani tudom a Városmajori Gimnáziumot, mindenki megtalálja a maga társaságát, és ha ez megvan, onnantól a tanulás is könnyebben fog menni. Lehetőség van csomó szakkörre jelentkezni, akár tudományosabb, akár sportok terén. Amit még had emeljek ki: az iskola egyik legeslegnagyobb egyéniségei a tesi tanárok! (Én persze csak a 2 fiú tesi tanárról tudok beszélni) Ha tehetitek, akkor gyertek hozzánk, nem bánjátok meg!
Sokan kérdezgetik, hogy mi a titka a sikeres felvételinek.
Legtöbb embernek inkább a matek okoz gondot, szóval én ahhoz mondanék egy pár tanácsot. A legfontosabb, hogy :
- olvasd el 2-3-szor a feladatot, és akár húzd is alá az adatokat,
- és azt is, hogy mi a kérdése a feladatnak, mert ha a kérdésre próbálsz válaszolni, akkor legalább az esélyt már megadtad magadnak, hogy jó legyen a megoldás.
Általában nem az elszámolásokon szokott elcsúszni a dolog, de azért ha van rá időtök, mindent számoljatok át még egyszer és ne csak átfussátok, de csak ha van idő rá! Ha esetleg van olyan feladat, ami elsőre nem ugrik be, akkor ne görcsölj rá rögtön, elég rágörcsölnöd, majd ha megoldottál minden mást! Aki esetleg matek tehetséggondozó felvételire is készül, annak felkészülésként tudom ajánlani a könnyebb verseny példákat (pl. Zrínyi első 10-15 példa), de persze, ha már megoldott minden korábbi felvételi feladatsort, és kívülről tudja őket!
Remélem egy keveset tudtam segíteni az iskolaválasztás kérdésében, vagy akár a felvételi megírásában. Sok sikert mindenkinek!